Abadar

Abadar
Tytuły Władca Pierwszego Skarbca
Sędzia Bogów
Pięściozłoty
Charakter Praworządny Neutralny
Patron Miast
Dobrobytu
Kupców
Prawa
Wyznawcy Sędziowie, kupcy, prawnicy, arystokraci
Dopuszczalny charakter kapłana LG, LN, LE, N
Domeny Earth, Law, Nobility, Protection, Travel
Ulubiona broń Lekka kusza

Abadar

Abadar jest znany jako bóstwo cierpliwe. Zachowuje bardzo neutralną postawę w swych akcjach, skupia się na szerzeniu cywilizacji.

Historia

Abadar długo służył jako strażnik i obrońca Pierwszego Skarbca, rzekomo stworzonego rękami bóstw, zawierającą idealne wersje wszystkiego co zostało stworzone. Przypisuje mu się też zasługę prowadzenia ras humanoidalnych do etapu, w którym mogły zakładać cywilizowane społeczności. Wierzy się, iż był w grupie najstarszych bogów, którzy wspólnymi siłami pokonali i uwięzili szalejącego Rovagug’a.


Stosunki z innymi bogami

Abadar stara się utrzymywać zgodne stosunki z innymi bóstwami, uznając ich wpływ na dalszy rozwój cywilizowanego życia. Utrzymuje przymierze z | Iomedae, Irori, Shelyn, Asmodeus’em oraz Erastil. Gozreh często działa przeciwko Abadar’owi, jednakże Sędzia Bogów uznaje tylko Rovagug’a i Lamashtu jako prawdziwych wrogów.


Objawienia i emisariusze

Abadar jest często opisywany jako atrakcyjny człowiek, z ciemnymi włosami, noszący złoty napierśnik. Nosi płaszcz i dobrej jakości odzież, zaś u pasa wiele kluczy. Abadar i jego wyznawcy wysoce cenią sobie stworzenia, które symbolizują prawo i perfekcję. Są to przede wszystkim orły, hippogryfy oraz gryfy.


Kościół Abadar’a

Świątynie Abadara funkcjonują niezależnie od siebie, zwykle służąc jednej społeczności albo regionowi. Lokalny kler zwykle sprzymierzony jest z lokalną władzą, ale ma zakaz prowadzenia działań przeciwko sobie i deklaruje się jako frakcję neutralną. Wiara w Abadar’a jest powszechna w takich regionach jak Absalom, Andoran, Brevoy, Cheliax, Katapesh, Molthune, Nex, Sargava, Taldor oraz Varisia.

Jest czczony przede wszystkim przez sędziów, kupców, prawników, arystokratów, ale także wielu innych, w nadziei na dobrobyt i szczęście. Kler Abadara składa się głównie z kapłanów, choć sporadycznie pojawiają się także paladyni. Śmiertelni wyznawcy Abadara poświęcają się rozwojowi cywilizacji w ich społecznościach, często służąc jako sędziowie, prawnicy i urzędnicy. Kapłani i paladyni Abadara mogą przygotować Słowo Powrotu, aby powrócić do wcześniej wyznaczonego schronienia bądź świątyni w ich mieście domowym

Światynie poświęcone Abadarowi są zwykle dużymi, znacznie zdobionymi budynkami zaprojektowanymi do pełnienia kilku funkcji; poza byciem centrum wiary, świadcząc lokalnym społecznościom usługi bankowe i nie tylko. Zwykle buduje się je obok sądów.

Abadar

Rise of the Runelords Geralt_Bialy_Wilk