Asmodeus

Asmodeus
Tytuły Książe Ciemności
Charakter Praworządny Zły
Patron Tyranii
Niewolnictwa
Dumy
Kontraktów
Wyznawcy Łowcy niewolników, biurokraci, tyrani
Dopuszczalny charakter kapłana LN, LE, NE
Domeny Evil, Fire, Law, Magic, Trickery
Ulubiona broń Buzdygan

Asmodeus

Asmodeus jest najpotężniejszym spośród dziewięciu arcydiabłów zamieszkujących piekło, oraz jedynym władcą piekielnym o statusie bóstwa. Wierzy się, że to on podpisał kontrakt kreacji, w którym ukrył swój sposób na dominację.


Historia

Ponad to, że przygotował kontrakt kreacji, zaakceptowany przez wszystkich bogów, mówi się, że posiada sekret który pewnego dnia da Asmodeusowi najwyższą potęgę. Odegrał kluczową rolę podczas uwięzienia Rovagug’a, zamkniętego w Dole Gromuza, do którego klucz posiada sam Książę Ciemności.


Stosunki z innymi bóstwami

Spośród złych bóstw, Książę Ciemności jest najbardziej poważanym i godnym zaufania, przez swoich boskich braci i siostry, chociaż wiedzą, że nie powinno się go prosić o pomoc zbyt lekkomyślnie.


Objawienia i emisariusze

Asmodeus jest generalnie przedstawiany w sztuce jako spowity płomieniami człowiek o czerwonej skórze, rozszczepionych kopytach i rogach. Często ukazuje się go z kontraktem lub płomiennym buzdyganem w ręce. Wielu wierzy, że to jego prawdziwa forma, jednak niektórzy wspominają o bardziej demonicznej formie z wiecznie krwawiącymi ranami. Asmodeus jest zdolny przyjmować formę dowolnej istoty, czego używa by zyskać przewagę w negocjacjach jako formy zastraszenia, pocieszenia bądź żalu. Jest też przedstawiany jako swój święty symbol – odwrócony czerwony pentagram.


Kościół Asmodeusa

Wiara w Asmodeusa jest najsilniejsza w Cheliax oraz jego wasalach; Isger i Nidal. Wymaga pełnej dyscypliny i niezachwianego poświęcenia od swoich wyznawców, wedle zasady; silni rządzić będą słabymi. Książę Ciemności oczekuje pochlebstw od swoich wiernych oraz kontraktów, które sekretnie sprzyjają jednej stronie ponad drugą.

Kapłani Asmodeusa zwykle noszą czerń przyozdobioną czerwienią i często noszą rogate maski lub hełmy. Kler składa się z kapłanów, czarnych strażników, taumaturgów oraz czarodziejów. Wyznawcy Księcia Ciemności to często ludzie wyższego stanu oraz biurokraci, szczególnie ci, którzy biorą udział w handlu niewolników.

Publiczne świątynie Asmodeusa można znaleźć w Cheliax, często w budynkach rządowych. Sekretne domy poświęcone Księciu Ciemności istnieją w całym Golarionie. Wiele z tych świątyń należało do innych bóstw i zostało opuszczonych bądź zakupionych przez wiernych Asmodeusa.

Asmodeus

Rise of the Runelords Geralt_Bialy_Wilk