Calistria

Calistria
Tytuły Powabne Żądło
Pani w Pokoju
Niegasnący Płomień
Charakter Chaotycznie Neutralny
Patron Oszustwa
Żądzy
Zemsty
Dopuszczalny charakter kapłana N, CG, CN, CE
Domeny Chaos, Charm, Knowledge, Luck, Trickery
Ulubiona broń Bicz

Calistria

Calistria jest boginią wielu twarzy i przebrań, wliczając rządzę i zemstę. Jest bardzo poważana wśród elfów, które często identyfikują jej nastroje i nastawienie z tymi swojego ludu. Sentyment do os jest odpowiedzialny za tytuł Powabnego Żądła, tego mściwego bóstwa.

Historia

Calistria jest nie tylko mściwa, ale także pamiętliwa, jeżeli ktoś ją pokrzywdził. Będzie cierpliwie manewrować by uzyskać jak najlepszą pozycję do oddania takiej przysługi, która będzie sprzyjać jej odwetowi. Jej czyny są dobrze udokumentowane, legendarne wręcz, chociaż niektóre źródła są ze sobą sprzeczne, co nie pozwala na odróżnienie historii prawdziwych od fałszywych.


Stosunki z innymi bóstwami

Calistrina jest pożądana jako partnerka przez swoich boskich braci i wiele tekstów o jej schadzkach znaleźć można w świętych pismach. Jedno z nich twierdzi iż wejście Cayden Cailean w boskość jest efektem nieudanych prób zdobycia uwagi Niegasnącego Płomienia, która to ponoć odmówiła jego zalotom ze względu na jego śmiertelność.


Wygląd i emisariusze

Calistria zwykle przedstawiana jest jako elfka o nieziemskiej urodzie, w uwodzącej sukni z falującego żółtawego jedwabiu. Suknia ta w niewielkim tylko stopniu ukrywa jej zgrabną postać. Ponadto zwykle ukazuje się ją w towarzystwie gigantycznych os.

Osy są dla Calistrii najważniejszym ze stworzeń i każdy kto popadnie w jej niełaskę może być nawiedzany przez rój tych owadów. Poza tym, ci którzy zadowalają boginię żądzy mogą zostać obdarowani szczęściem w pogoni za cielesnymi przyjemnościami.


Kościół Calistrii

Wiernych Calistrii spotkać można w całym Golarionie, jednak jej doktryna żądzy i zemsty zakorzeniła się przede wszystkim w Absalom, Galt, Kyonin, Nex, River Kingdoms, Shackles, Taldor i Varisii. Wyznawcy Calistrii parają się różnymi zawodami, od szpiega do prostytutki, ale zawsze wspierając błyskotliwą naturę swej boginii. Takie jednostki zajmują się oszustwem i łobuzerką.

Elfy darzą Calistrię szczególnym szacunkiem, ale jest także ona popularna wśród ludzi, pół-elfów czy tieflingów. Jej wyznawcy to głównie prostytutki, żądni adrenaliny czy szpiedzy. Jej kapłani zwykle noszą skąpy strój, głównie w odcieniach żółci, często podkreślanych przez tatuaże z henny na ciałach.

W krainach ludzi świątynie Calistrii są domem dla wielu prostytutek i są centrami plotki i informacji. W krainach elfów budowle jej poświęcone częściej przypominają gildie złodziejskie i służą raczej osobom zainteresowanym w informacji i odwecie.

Calistria

Rise of the Runelords Geralt_Bialy_Wilk