Cayden Caliean

Cayden Cailean
Tytuły Przypadkowy Bóg
Pijany Bohater
Fartowny Pijak
Charakter Chaotycznie Dobry
Patron Wolności
Ale
Wina
Odwagi
Wyznawcy Browarnicy, handlarze win, barmani, karzmarze, dobrzy poszukiwacze przygód
Dopuszczalny charakter kapłana NG, CG, CN
Domeny Chaos, Charm, Good, Liberation, Strength, Travel
Ulubiona broń Rapier

Cayden Cailean

jest chaotycznie dobry bóstwem, znanym również jako Fartowny Pijak, Pijany Bohater czy Przypadkowy Bóg.


Historia

Zanim z sukcesem ukończył Test Gwiezdnego Kamienia, ludzkość znała Cayden Cailean’a jako Taldańskiego najemnika i bojownika o wolność. Silnie wierzył, że żaden człowiek nie powinien posiadać władzy nad innymi. Jego upartość w swoich przekonaniach była równie znana co miłość do trunków, i ta kombinacja owocowała w troszkę kiepskiej reputacji u potencjalnych pracodawców. Ostatecznie jednak to właśnie jego pracodawcy doprowadzili do jego wejścia w panteon bóstw.

Cailean nigdy nie planował by zostać bogiem, ale gdy pijany przyjaciel wyzwał go, by ten podjął się Testu Gwiezdnego Kamienia, równie wstawiony Caliean przyjął wyzwanie, zapominając że tylko dwóm innym śmiertelnikom się to do tej pory udało. Istnieją legendy, opisujące co spotkało Caliena podczas tego Testu, jednak nikt tak naprawdę nie wiem co się wtedy wydarzyło. Niezależnie od tego, po trzech dniach, najemnik – ku zaskoczeniu wszystkich – powrócił jako bóstwo.

Cayden przeżywal swoje nieśmiertelnie życie podobnie jak to śmiertelne. Wielkim szacunkiem darzy wolność i przygodę, sprzeciwia się tyranii i uciskowi z zasady. Chętnie przyjmuje rzucone mu wyzwania, jednak nie widzi ujmy na honorze podczas koniecznego odwrotu.


Stosunki z innymi bóstwami

Cayden Cailean unika kłopotów ze swoimi boskimi braćmi i siostrami tak bardzo jak to tylko możliwe, chociaż na wyzwania szybko odpowiada i ma niewiele cierpliwości dla mniej łagodnych boskich mocy.

Cailean szczególnie przepada za Desną, Sarenrae i Shelyn. Czasem widać go w towarzystwie Calistrii. Toleruje Erastila, Abadara, Gozreha oraz Irori, jednak nie zgadza się z nimi w pewnych kwestiach. Tolag podziela jego miłość do trunku i znani są z porównywania ludzkich i krasnoludzkich trunków.


Objawienia i emisariusze

Cayden Caliean jest skromnym bóstwem. Po wejściu do Panteonu pojawiał się tak często jak przed ukończeniem Testu Gwiezdnego Kamienia. Zwykle jest przedstawiany w kolczudze i z zakrytym kuflem piwa w jednej ręce, czasem z rapierem w drugiej. Ponadto jest często przedstawiany w walce przeciwko diabłom. Okazjonalnie jego nadgarstki ozdobione są zerwanymi kajdanami, reprezentującymi jego doktrynę wolności dla ciała i umysłu.

Stworzenia które dążą do odwagi i wolności zajmują specjalne miejsce w umyśle Pijanego Bohatera. Głównymi przykładami są Cayhound’y czy satyry.


Kościół Cayden Cailean’a

Wyznawcy Caydan Cailean’a współdzielą upodobania swego bóstwa do wolności i alkoholu i są to podstawy ich kościoła. Wolni szukają swoich własnych sposobów na oddawanie czci Pijanemu Bohaterowi. Tworzenie i spożywanie napojów alkoholowych jest uznawane za święte i szlachetne, choć nieformalnie. Podobnież, walka o wolność, zarówno swoją jak i innych jest wysoce respektowana i honorowana. Członkowie kościoła Cailean’a mogą być spotkani wszędzie w Golarionie, ale wiara w Fartownego Pijaka jest silna w Absalomie, Andoranie, Galt, River Kingdoms, Shackles i Taldorze.

Pomimo upodobania tego kościoła do napitków, wierni znają różnicę pomiędzy piciem dla przyjemności a upijaniem się do przesady. To drugie jest uważane za nadużywanie ulubionej rozrywki bóstwa, co złości Caileana. Podobnież, pomimo, że Cailean poszukuje niebezpieczeństw i przygody, wiedzą kiedy się wycofać, gdy sytuacja przybiera zły obrót. Głupota nie równa się odwadze, a odwagi nigdy nie powinno poszukiwać się na dnie beczki z piwem.

Wiara w Cayden’a Cailean’a może owocować w odkrywaniu nowych napitków, zaś jego złość może zmieniać takowe w niewypowiedzialnie kwaśne.

Większość tych, którzy wyznają Cayden Cailean’a to prości ludzie poszukujący w życiu przyjemności. Ci, którzy produkują i sprzedają napoje alkoholowe często wyznają Pijanego Bohatera, tak samo jak ci, którzy je spożywają. Poszukiwacze przygód, którzy cenią sobie dobroć często są przyciągani przez to bóstwo, szczególnie gdy ich celem jest przygoda i wolność – tak jak Fartownego Pijaka.

Kler Cayden Cailean’a składa się głównie z kapłanów, choć pojawiają się także druidzi oraz bardowie. Kościół ten posiada bardzo luźną hierarchię. Zwykle kapłani mogą głosić ideały swojej wiary tak, jak im to pasuje; często są barmanami, bojownikami o wolność czy poszukiwaczami przygód. Zwykle sprawy klas wyższych i ceremonie nie leżą w obszarze zainteresowań kleru Cayden Cailean’a, co uwidaczniane jest przez noszenie prostych brązowych tunik czy szat i czerwonej stuły ozdobionej świętym symbolem bóstwa. Wielu członków kleru często do swego oficjalnego stroju dołącza kufel, na szczęście i z przyczyn praktycznych.

Niewiele istnieje budynków, których głównym przeznaczeniem jest składanie hołdu Cayden Cailean’owi. Jednakże małe kaplice poświęcone Fartownemu Pijakowi często pojawiają się w pijalniach, zajazdach, browarach. Kościół ten rozdaje datki zebrane w kaplicach lokalnym społecznościom, sponsoruje sierocińce co często sprawia, że dzieci wychowane w takich miejscach przyjmują nazwisko Cailean.

Cayden Caliean

Rise of the Runelords Geralt_Bialy_Wilk